Sezona soutěží v národní házené je ve své polovině. Jediným pražským týmem, který nastupuje v nejvyšších soutěžích mužů je TJ Avia Čakovice, který po sestupu z 1. ligy bojuje o návrat mezi házenkářskou elitu.

Po jedenácti podzimních zápasech jsou čakovičtí hráči s patnácti body na třetí příčce tabulky. O jeden bod jsou na tom lépe druhé Podlázky a o dva body první Záluží. O podzimní části sezony, i o tom, jak si obměněný kádr pod novým trenérem Jiřím Rysem vedl, jsme si popovídali s brankářem a organizačním pracovníkem klubu Ladislavem Molnárem.

Po podzimu jste skončili třetí. Mohlo to být lepší?

Tak určitě. (smích) Vždy to může být lepší, ale vzhledem k tomu, že jsme odehráli asi třetinu zápasů v nekompletní sestavě, tak to docela jde. Třeba k předposlednímu zápasu jsme jeli bez tří útočníků a dvou obránců ze základní sestavy. K poslednímu zápasu přibyli jeden útočník a jeden obránce…

Šli jste do sezony s jasným cílem rychle se vrátit do 1. ligy?

Abych řekl pravdu, tak ani nevím… To by spíš byla otázka na trenéra Jirku Ryse. Sezení před sezónou sice bylo, ale že by se na něm vyloženě řeklo, že chceme zpět do 1. ligy si nepamatuji. Spíš bych to viděl, že naší snahou bude umístit se co nejvýše, na medailových pozicích a když budeme po konci sezóny první, tak se zlobit nebudeme.

Během letní přestávky jste obměnili kádr. Jak se sehrál?

V obraně to docela jde, zatím máme nejlepší v soutěži s průměrem třinácti branek na zápas. Útok se zatím stále sehrává a jde mu to zápas od zápasu lépe. Problém je s úspěšností střelby o čemž hovoří průměr 14,7 gólů za zápas. Zatím to obrana drží, ale to nemusí platit dlouho.

Jak moc se vůbec kádr před sezonou obměnil?

Odešel od nás brankář Jan Houfek, který se z rodinných důvodů přestěhoval do Blovic, kde hraje oblastní přebor a dále hostuje do ligových Nýřan. Dále skončilo hostování dvěma útočníkům z Podlázek. Skončil také útočník Jakub Houfek. Nejvíce nám ale chybí góly Lukáše Zimmermanna, který od nás odešel do Tymákova, kde hraje první ligu. Po roční přestávce způsobené zraněním se vrátil útočník Jiří Čechovský.

Lukáš Zimmermann patřil k největším tahounům týmu.Chybí hodně?

Určitě ano. Kvůli jeho odchodu jsme museli změnit herní styl. Teď sice nedáváme tolik branek, ale zase hrajeme víc kolektivně a spoléháme na systémy.

Přišel nový trenér, jaké to je pod Jiřím Rysem?

Po minulé sezóně, která se nám nepovedla, jsem byl rozhodnutý skončit s trénováním, když se najde jiný trenér. Už jsem toho měl za ty asi čtyři roky dost a kluci potřebovali nějakou změnu. Oslovil se Jirka, jestli by nechtěl znovu trénovat. Naštěstí pro mě i nás se vrátil a začal trénovat. Takže se spíš vrátil. Já to vzal předtím po něm a teď jsme si to vyměnili. (smích)

Jaká je současná osa týmu?

Další otázka spíše na trenéra, ale když už se ptáš… (smích) Těžko se mi na to odpovídá, ale jsou to zkušenější hráči jako třeba Radek Liška, Zdeněk Dafčík,? Pavel Štefan, Lukáš Janeba a já.

Jak byste porovnal 2. ligu ze sezony 2011/12 a tu letošní?

Došlo o obměně několika družstev, ale kvalita soutěže je na podobné úrovni.

Co chybí Čakovicím, aby se v nejvyšší soutěži dlouhodobě udržely?

Konsolidovaný kádr, zdraví, vyrovnané výkony na všech postech a výrazně lepší úspěšnost střelby. Ono by se toho našlo ještě víc…

Jak v Avii funguje házenkářská mládež? Máte z čeho brát?

Do oblastních soutěží máme přihlášené starší žákyně a žáky, dorostence a jedno družstvo mladších koedukovaných žáků, kde hrají kluci a holky dohromady. Teď bych chtěl poděkovat všem trenérům, kteří se starají o mládežnická družstva, protože bez nich by to dál nešlo. A to Jitce Rambouskové, Janě Broučkové, Martině Palivcové, Helče Špatkové, Mirce Spoustové a Šárce Klímové. Doufám, že jsem na nikoho nezapomněl. (úsměv)

Jaký bude váš zimní program?

Makat, makat a makat… V plánu jsou úterní fotbálky na hřišti a v pátek tréninky v hale. Dále v půlce března bychom měli jet na zimní soustředění do Tanvaldu.

Čeká vás i Český pohár. Kde se bude vaše skupina hrát?

Pohár hrajeme v Plzni v hale Borská pole. Hrajeme 25. ledna příštího roku a našimi soupeři ve čtvrtfinále budou prvoligová družstva TJ Dioss Nýřany, TJ Sokol Nezvěstice a dva soupeři, kteří se kvalifikují z osmifinále.

Kdo je vašim největším soupeřem v boji o postup? Týmy nad vámi, Záluží a Podlázky nebo se přidá i ještě někdo jiný?

Ano, hlavně Podlázky. Zápasy s nimi jsou vždy vyrovnané a vyhecované. Je to vlastně takové středočeské derby. Do bojů o nejvyšší příčky ještě zasáhne ještě Žatec a Všenice.

Systém soutěže je letos jaký?

Vítěz základní části přímo postupuje? Ve druhé lize se hraje jenom základní část a vítěz by měl postoupit přímo do první ligy. Do oblastních soutěží sestupují obvykle poslední tři družstva.

Výsledky Čakovic:

Čakovice – Podlázky 14:18 (8:9)

Most – Čakovice 11:12 (5:6)

Čakovice – Vřeskovice 16:12 (9:6)

Čakovice – Záluží 16:17 (8:8)

Žatec – Čakovice 9:13 (4:8)

Čakovice – Raspenava 18:11 (8:1)

Čakovice – Litohlavy 17:13 (8:5)

Čakovice – Všenice 16:15 (12:10)

Řevnice – Čakovice 12:16 (5:8)

Kyšice – Čakovice 10:10 (6:6)

Ejpovice – Čakovice 15:14 (10:7)

Sestava Čakovic

Brankáři: Ladislav Molnár, Lukáš Uřídil

Obránci: Pavel Štefan (kapitán), Tomáš Mařík, Lukáš Janeba, Jiří Staniševský, Michal Košárek, Lukáš Mařík

Útočníci: Zdeněk Dafčík, Jiří Čechovský, Radek Liška, Lukáš Duchek, Michal Valíček, Jaroslav Záruba

Tabulka 1. ligy po podzimní části

1. Záluží 8  1  2  193:160  17

2. Podlázky 8  0  3  222:181  16

3. Čakovice 7  1  3  162:143  15

4. Žatec 6  1  4  190:194  13

5. Kyšice 5  2  4  195:182  12

6. Most 4  3  4  195:190  11

7. Všenice 3  3  4  154:160   9

8. Ejpovice 4  1  6  188:200   9

9. Raspenava 3  3  5  188:200   9

10. Vřeskovice 4  1  6  186:206   9

11. Řevnice 2  1  7  150:174   5

12. Litohlavy 2  1  8  179:212 5

zdroj: prazsky.denik.cz