Podzimní část nejvyšší soutěže v národní házené mužů je už minulostí. Jak si v ní vedl jediný zástupce metropole, tým TJ Avia Čakovice jsme se ptali vedoucího mužstva Michala Valíčka.

Jak byste zhodnotil podzimní sezonu?

Pokud se budu se držet faktů a to je desáté místo v tabulce z dvanácti mužstev, záporné skóre a pouze sedm získaných bodů za tři výhry a jedu remízu, jednoznačně říkám neúspěch. Náš celek i přes své mládí považuji za zkušený a prověřených řadou ligových i pohárových bitev. Mimo jiné disponující nejlepším střelcem ligy a hráči reprezentující ve výběru Čech. Omluvou snad může být částečná marodka a pracovní vytížení hráčů. Ale i tak jsme odehráli spoustu vyrovnaných utkání se špatným koncem. Zejména domácí utkání se musejí jednoznačně vyhrávat a to bez výjimky.

S jakými plány jste do ní vstupovali?

Plán byl celkem jednoduchý. Vyhrát všechna domácí utkaní a přivézt co nejvíce bodů z venku. Ideálně se pohybovat v horní polovině tabulky s dobrou výchozí pozicí pro jaro. Tedy nic nereálného, na co bychom neměli potenciál.

Změnil se po postupu z 2. ligy nějak výrazněji váš kádr?

Pouze částečně. Naše posila ze Staré Huti reprezentant Jiří Pešek se rozhodla pro ukončení kariéry. Dlouhodobě se nám zranil další útočník Jiří Kucan Čechovský. Z těchto důvodů jsme angažovali na hostování dvojici zkušených útočníku ze Sokola Podlázky. Při kolizi našich a jejich zápasů nám však bohužel ne vždy byli k dispozici. Jinak se snažíme o zapojování mladších hráčů,našich odchovanců,kteří jsou v 1. lize nováčky a sbírají potřebné zkušenosti.

Změnila se nějak nejvyšší soutěž po vašem návratu?

Během jednoho roku kdy jsme mezi elitou chyběli, se nic výrazného nezměnilo. Můžeme však sledovat dlouhodobější trend a to je změna herního stylu. Zejména v útočné fázi hry je patrná modernizace. Jedná se o postupné vypouštění osvědčených herních systémů a nově se setkáváme spíše s kombinací signálů, opřených o individuální dovednosti jedinců. Jako každý sport i Národní házená se postupně vyvíjí a mění svoji tvář.

Na výhru jste čekali až do pátého kola, nepropadali jste po čtyřech prohrách panice?

Rozhodně ne. Hráči mají naši plnou důvěru a i po příliš nepovedeném podzimu, jsem pro jarní boje optimisté.

Jak náročný bude na jaře boj o záchranu?

Herní kvalita tady je, toho se nebojím. Pokud se vyrovnáme s psychickým tlakem a nutností bodovat, výsledek se dostaví. Nebojím se ani tvrzení, že se ještě popereme o play off. A tam jak známo je možné vše.

A jaký bude program zimní přípravy?

Budeme vycházet z osvědčeného modelu dvou týdenních fází. Jedna fáze zaměřená na nabíraní fyzické kondice u nás na hřišti a druhá v čakovické hale. Tam budeme pilovat herní dovednosti a silovou připravenost. Během přestávky se tradičně zúčastníme Českého poháru a doufejme i v sehrání přípravných zápasů. Nedílnou součástí přípravy bývá březnové soustředění v Tanvaldu. Tam máme k dispozici špičkové zázemí, které má na naše hráče blahodárné účinky.

zdroj: prazsky.denik.cz