Národní házenkáři TJ Avia Čakovice po ročním působení v nejvyšší soutěži opět sestoupili o patro níže. Důvody? Absence, nemoci, zranění a hlavně malá úspěšnost střelby a hodně inkasovaných gólů, říká v našem rozhovoru brankář a jeden z nejzkušenějších hráčů týmu Ladislav Molnár.

Po roce jste zase zpátky ve druhé lize. Kde vidíte hlavní příčiny sestupu?

Důvody našeho sestupu bych rozdělil na dvě části. V podzimní části sezóny jsme uhráli pouze sedm bodů místo plánovaných deseti. I přesto, že se útoku dařilo dávat poměrně hodně branek, bych viděl příčiny právě v jeho neschopnosti hrát účelově a hlavně zbytečně nestřílet, když jsme asi pět minut před koncem zápasů vedli o dvě až tři branky, což se projevilo v úspěšnosti střelby, kterou se v podzimní části nepodařilo zvýšit alespoň na padesát procent. Toto se projevilo zejména v utkáních, které jsme prohráli o jeden až tři góly. Dále brankářům a obraně se povedl pouze jeden zápas. Ve zbylých utkáních jsme dostávali hodně branek, které byly důsledkem již zmiňované nízké úspěšnosti střelby. Nicméně naše situace a postavení v tabulce po podzimní části soutěže, desáté místo, nebyla bezvýchodná. Stále jsme mohli bojovat i o play off, což bylo mým cílem. Na postupové osmé místo jsme ztráceli pouze jeden bod…

Do jara jste nastoupili s hodně oslabeným útokem, že?

Před jarní částí soutěže a naším tradičním zimním soustředění v Tanvaldu jsem se dozvěděl, že s námi nebude moci v jarní části soutěže hrát náš nejlepší střelec, který měl po podzimu na kontě 105 branek, ze závažných zdravotních důvodů. Tímto jsme přišli o druhého člena základního útoku. Naštěstí je již zdravotně v pořádku a já doufám, že se k nám připojí v letní přípravě. Do jarních bojů jsme tedy vstupovali se čtyřmi vlastními útočníky, které v některých, zejména domácích zápasech, doplňoval Radek Liška. Dále jsme měli k dispozici dva útočníky na hostování, kteří ale za nás odehráli asi jen tři zápasy. Takto nově složený útok hrál s nasazením a bojoval, ale sehrával se déle, než jsem očekával. Mladší a méně vytěžovaní hráči tuto tíhu neunesli a dělali mnoho technických chyb. Navíc se nám před koncem soutěže zranil další útočník na tréninku, takže posledních pět zápasů jsme odehráli jen se čtyřmi útočníky. Obránci i brankáři konečně začali podávat požadované výkony a kromě třech utkání jsme neinkasovali přes sedmnáct branek. A ještě jeden důvod, který je dosti závažný. Na venkovní dvojzápasy na Moravě jsme odjeli dvakrát se čtyřmi útočníky a podruhé pouze se třemi!

Šlo v sezoně něco udělat lépe?

Vždy jde něco udělat jinak a lépe, ale po bitvě je každý generál…

Jaké byste vypíchl rozhodující momenty sezony?

Je jich několik. Po podzimu domácí prohra s Tymákovem o gól, dvojzápasy na Moravě ve čtyřech útočnících a nedodržování taktiky hry určené před utkáním. Po jarní části slabší úroveň a nevyhranost doplněných útočníků. U některých jedinců chabá účast a zapojení do tréninku. Celkově velká smůla, zranění, nemoci a hlavně nízká úspěšnost střelby pod hranicí 45 procent. Zpětně jsem přesvědčen, že být v plné sestavě, tak nám sezóna neskončila již nyní a ještě bychom hráli v play-off minimálně týden, spíš dva.

Co se musí v Čakovicích stát, aby byl tým dlouhodobě konkurenceschopný v první lize?

Takto bych tu otázku po této sezóně nestavěl. I přesto, že jsem velmi nespokojený s výsledky, tak kluků věřím a vím, že konkurence schopný byl a bude, ale musí být všichni zdraví. Spíš bych se ptal, co se musí udělat proto, abychom po opětovném postupu do 1.ligy hráli o medaile. Všichni musí začít víc makat, víc se obětovat pro kolektiv. Věnovat se mládeži, aby je měl kdo doplnit nebo vystřídat.

Udržíte kádr pohromadě i pro příští, bohužel druholigovou, sezonu?

Tak to bohužel ne. Jeden hráč se nám odstěhoval na Plzeňsko. Dále doufám, že se k nám připojí dva uzdravení útočníci a budeme muset postupně a pozvolna doplnit kádr o dorostence, aby dostávali zkušenosti.

Tabulka 1. ligy

1. Plzeň Újezd 39 bodů

2. Brno 36 bodů

3. Tymákov 30 bodů

4. Krčín 23 bodů

5. Nýřany 21 bodů

6. Opatovice 21 bodů

7. Nezvěstice 21 bodů

8. Svinov 18 bodů

9. Stará Ves 16 bodů

10. Studénka 15 bodů

11. Vítkovice 13 bodů

12. Čakovice 11 bodů

Výsledky Čakovic

(první výsledek doma, druhý venku)

Čakovice - Nýřany 18:18, 12:14

Čakovice - Tymákov 17:18, 12:17

Čakovice - Brno 8:13, 10:19

Čakovice - Krčín 14:16, 14:20

Čakovice - Nezvěstice 24:18, 17:25

Čakovice - Plzeň Újezd 14:24, 19:22

Čakovice - Studénka 21:20, 11:17

Čakovice - Vítkovice 15:13, 11:12

Čakovice - Opatovice 15:14, 21:27

Čakovice - Stará Ves 19:18, 21:23

Čakovice - Svinov 16:17, 19:25